Karel Dobrý

Z Herbert's dune
Verze z 13. 5. 2008, 16:19, kterou vytvořil >Historik (+obr)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Liet Kynes - Karel Dobrý vo filme J.Harrisona Frank Herbert´s Dune (2000)

V minisérii Frank Herbert´s Children of Dune ztvárnil postavu doktora Kynese, tajvého vůdce fremenů Lieta v jedné osobě.


Karel Dobrý je velmi dobře jazykově vybaven, nejvíce hraje v zahraničních produkcích často natáčených u nás. Z těchto rolí si nejvíce cení výrazné postavy ruského Žida Lea v koprodukčním filmu Dívka tvých snů (La Niña de tus ojos) režiséra Fernanda Trueby, kde si zahrál po boku španělské filmové hvězdy Penélope Cruz (v tomto filmu se mj. proslavil v roli Tlumočníka český herec Miroslav Táborský). Karel Dobrý dále účinkoval například v epizodě z francouzského seriálu Komisař Maigret, v americkém filmu Mission Impossible (režie Brian de Palma, hlavní role Tom Cruise), v americkém televizním sci-fi filmu Duna („Dune“) či v jiné roli v jeho volném pokračování Děti planety Duna (Children of Dune). Zajímavou příležitost dostal i v krátkém sci-fi filmu Ozone. Se známým režisérem Volkerem Schlöndorffem natočil výraznou roli Bertrama v jeho nejnovějším filmu Devátý den (Der neunte Tag). Loni v létě získal zajímavou zkušenost v Rusku při natáčení seriálu Labutí ráj.

Také v českých filmech vytvořil Karel Dobrý několik výrazných postav. V malé roli se objevil ve filmu režiséra Zdeňka Tyce (rok 1995, Plyšový lev za nejhorší film roku), ve stejném roce hrál i v pohádce Jak si zasloužit princeznu (režie Jan Schmid). Později zaujal v těžké německy mluvené roli nacisty Odilla ve filmu Pramen života – Der Lebensborn (režie Milan Cieslar). V posledních létech natočil s kameramanem a režisérem F. A. Brabcem dva filmy: S Annou Geislerovou a Ninou Divíškovou hrál v úspěšném kontroverzním zpracování básnické sbírky K. J. Erbena Kytice (Král v baladě Zlatý kolovrat), na níž se podílela celá řada našich významných osobností. Tím druhým filmem je Krysař (Ďábel & Osud), který vznikl během 24 hodin na Silvestra roku 2002 a dostal se tak do Guinnessovy knihy rekordů. Světově proslulá režisérka Agnieszka Holland si Karla Dobrého vybrala do filmu Jánošík – Pravdivá história (Plavčík), který je stále v natáčení. Na jaře přijde do kin český film Milana Cieslara Krev zmizelého, kde se objeví v roli Branda.

Z televizních inscenací a filmů stojí za zmínku povídkový film Trosečníci, kde hrál ve třetí povídce „Kráska a netvor“ muže upoutaného na invalidní vozík. Hereckými partnery mu byli Linda Rybová a Richard Krajčo. Ve dvoudílné televizní adaptaci románu Egona Hostovského Nezvěstný (režie Pavel Kačírek) hrál roli Hušnera – komunisty, který se obrátil na víru. Po boku Ladislava Freje, Gabriely Filippi a Ondřeje Vetchého účinkoval v epizodě Červená karta (režie Igor Chaun, role Nájemný vrah Panenka) z hororově-kriminálního cyklu Černí andělé. Hrál hlavní role v pohádkách Jabloňová panna (režie Milan Cieslar) a Tajemný svícen (režie Moris Issa). Jeho zatím poslední televizní prací je menší role ve filmu PF 77 (režie Jaroslav Brabec). Přijal také roli Statkáře ve třetí sérii úspěšného seriálu Četnické humoresky (režie Antonín Moskalyk).


Zdroj