Roman Paulík - Původ Šaj-hulúda

Z Herbert's dune
Verze z 29. 3. 2008, 22:36, kterou vytvořil >Historik (New page: Velký písečný červ – Šaj-hulúd nebo Shai-hulud – funguje jako biochemická továrna na kyslík a samozřejmě na koření – melanž. Co ale zpracovává? Pouze písek a sem ta...)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Velký písečný červ – Šaj-hulúd nebo Shai-hulud – funguje jako biochemická továrna na kyslík a samozřejmě na koření – melanž. Co ale zpracovává? Pouze písek a sem tam nějaké cizorodé věci, které do pouště nepatří – rozbité karyoly, těžební stroje na koření, které nestačily vzlétnout, nepohodlné nebo neopatrné lidi a podobně. Z drtivé části tedy zpracovává písek tak, aby vznikl kyslík. Písek je směs oxidů nejrůznějších prvků, v největší míře oxid hliníku a křemíku. Když vyloučí kyslík, musí v něm tyto kovy a příměsi jiných kovů zůstat, z čehož vyplývá, že se těmito kovy živí!

Tento fakt mne přivedl na dvě hypotézy. První předpokládá, že Písečný červ vznikl přirozenou evolucí, ale podle jistých indicií to vypadá, že nevznikl na Duně, ale byl sem kdysi dávno přivezen. Na Duně se totiž nacházejí obrovské plochy plné soli, tudíž zde byla na povrchu kdysi voda, pravděpodobně moře nebo velká jezera, než ji píseční pstruzi – malí tvůrci – spoutali a ukryli hluboko pod povrch. Hypotéze o přivezení červa nahrává též postup Ctihodných matek po globální likvidaci Duny zbraněmi Ctěných matre, kdy Bene Gesserit transformoval svou zelenou kapitulní planetu pomocí malých tvůrců do pouští podoby Arrakis. Vraťme se ale k červově podstatě. Pokud se tedy živí pískem, může se jednat o dávno hledanou formu života na bázi křemíku. Jak ale vypadá původní planeta nebo podmínky, kde červi vznikli?

Druhá hypotéza je ještě nezvyklejší, ale podle mne pravděpodobnější. Na mnoha místech dunské ságy se hovoří o tom, že písečný červ funguje jako továrna. Mluví se o pocitech z jeho těla, které vypadá spíše jako stroj, o drsném povrchu, připomínajícím plášť kosmických lodí, o hučení jeho vnitřního ohně, jeho chemické továrny. Může se – a také se asi jedná – o přirovnání, ale proč by nemohlo být blíž pravdě, než mnozí tuší? Připusťme možnost, že červ je opravdu vysoce sofistikované biomechanické zařízení, prostě stroj. Mohl by být pozůstatkem vyspělé techniky z dob před Služebnickým Džihádem. Jeho prvotní funkce mohla být dávno zapomenuta, stejně tak fakt, že byl vyroben. Ctihodné matky červa a jeho larvy (písečné pstruhy) použily na přeměnu zelené planety v poušť – a nevědomky tak napodobily proces, ke kterému červy používala lidská civilizace před Služebnickým Džihádem. Mohlo jít o stroje, které se používaly na první fázi terraformace cizích planet. Je zřejmé, že terraformovat pustou planetu bez života je nesrovnatelně obtížnější, než přizpůsobit planetu s fungujícím ekosystémem. Problém na cizím ekosystému však je, že vás buď může zabít nebo je natolik cizí, že jej nelze pro lidské potřeby vůbec využít. Nastoupí tedy červí továrny, které zlikvidují cizí přírodu vázáním vody hluboko pod povrch a přitom stále udržují hladinu kyslíku v ovzduší na úrovni vhodné pro lidi. V další fázi tyto továrny začnou produkovat melanž, speciální látku na prodloužení života a posílení imunitního systému proti zbytkům nepřátelské fauny a flóry, čímž se kolonistům prodlouží život natolik, aby mohli dlouhodobě plánovat postupnou obnovu suché planety na lidský ráj.

Nabízí se ovšem mnohem zlověstnější varianta druhé hypotézy – totiž že červi jsou opravdu nástroje na likvidaci a přípravu ekosystémů, ale nikoliv zmutované a zapomenuté lidmi, ale stále fungující a čekající na svého pravého vlastníka. Ctihodné matky v druhé vlně Rozptylu by tak rozšířily nevědomky životní prostor úplně cizímu druhu, který se původně chystal kolonizovat pouze Arrakis. – díky TT.

(Fakt zkřížení Leta II. Atreida s červem však nastoluje další hypotézu. Co když je červ produktem dávno zapomenuté nanotechnologie? Imperiální věda nemá samozřejmě takové možnosti, aby mohla analyzovat červí strukturu, stejně tak Bene Gesserit nebo Iks. Jednoduše se nemohou k žádnému červovi dostat a o písečných pstruzích nemají žádné informace, ale i kdyby měli, jejich technické omezení je strašlivé. Pak by Leto II. – Tyran se svým předčervím tělem nebyl nic jiného, než druh kyborga. Jeho zánik dal vzniknout novým písečným pstruhům a tím novému druhu červa, chytřejšího a krutějšího než ten původní. Nanoroboti, obsažení stále v červech, tak využili lidské charakteristiky pro zdokonalení svého původního programu. Velmi blízko k odhalení podstaty červa tak paradoxně mají pouze Tleilaxané se svou dokonalou genetikou, ovšem ti jsou natolik ovládáni náboženstvím, které červy - a zvlášť ty nové - uctívá, že pro les nevidí stromy.)