Kevin J. Anderson - rozhovor (8/1999)
Rozhovor s Kevinom J. Andersonom je prevzatý zo stránky www.space.com. Bol uverejnený 28.8.1999, text z anglického jazyka preložil Jester.
Autor bestsellerů Kevin J. Anderson napsal svůj první román, „The Injection“, na tři stránky růžového potrhaného papíru v osmi letech. Od té doby napsal tucty sci-fi románů zahrnující „Climbing Olympus“, „Resurrection, Inc.“ (nominován na cenu Brama Stokera) a „Blindfold“ (předběžně nominován na cenu Nebula za rok 1996). Anderson rovněž napsal několik románů a komiksů pro světy Hvězdých válek a Akt X.
Michele Rosen
Jaké to je pracovat na předehrách ke knize, kterou jste četl v deseti letech?
Naučil jsem se hodně studováním knih Franka Herberta. Pro mě byl vším, čím sci-fi může být. Má vlastní práce je inspirována Frankem Herbertem. Vždy jsem chtěl napsat knihu jako je Duna, protože si myslím, že to je něco, po čem může člověk toužit.
Když se dívám do originálních zápisků Franka Herberta o Duně, je to něco jako náboženský zážitek. Dívate se na památky věcí, které byly tak důležité. Máme jednu stránku, na které si psal jména a škrtal je, až nakonec přišel na jméno Harkonnen. Je to úžasné z historického hlediska, ale také proto, že vidíte kolik nápadů si napsal a nikdy je nepoužil.
To je to, do čeho vkládám tolik úsilí – a Brian taky – protože, přiznejme si to, k tomu, abyste mohli napsat knihu s nápisem „Duna“ na přebalu, musíte přijít s něčím opravdu dobrým.
Jak moc rozdílné je psát knihu v zavedených světech jako jsou Hvězdné války, Akta X nebo Duna, v porovnání s tvorbou vlastních představ?
Já pracuji ve světě, který mám opravdu rád. Duna je systém takové velikosti, ve kterém je daleko těžší pracovat, protože jej chovám ve velké úctě.
Jakmile se mi jednou tento svět usadil v mysli, už není moc velký rozdíl mezi psaním o Duně, o světě, ve kterém žiji nebo „reálným“ historickým místem.
V tak zaběhlém světě, jakým jsou knihy o Duně, jsem mohl čerpat z tolika informací, že jsem je nemusel upravovat. Druhou stránkou věci je, že jsem musel být absolutně v souladu se všemi informacemi, které už v Duně byly uvedeny. Zvláště ve Hvězdných válkách nebo Duně je tolik detailů, u kterých si nemůžete - kvůli hltavým fanouškům - dovolit chybovat.
Podle čeho jste se s Brianem rozhodli na jakém časovém úseku budete pracovat?
Diskutovali jsme o tom a zjistili jsme, že zvedáme hozenou rukavici, která zde leží již 15 let. Služebnický Džihád, i když se fanouškům Duny snad bude líbit, s Dunou moc společného nemá - nejsou v něm všechny ty ingredience, které si fanoušci zamilovali.
Rozhodli jsme se, že pokud napíšeme rychle předehru, všechny tyto věci budou fanouškům Duny známé a vybaví si vše co měli rádi na původním románu.
Snažili jste se navázat na styl psaní Franka Herberta?
Od samého začátku jsme si řekli, že se nebudeme snažit jeho styl imitovat, ale cítili jsme, že právě to bude rozhodující, jestliže chceme převzít „atmosféru a vzhled“ knih Duny – na to jsme chtěli navázat – s komplexností, politickými intrikami a detailním prostředím, ve kterém je příběch zasazen.
Jak velká část předeher je založena na poznámkách Franka Herberta?
Spousta nápadů je původní, ale některé byly převzaty z již existujících materiálů. Věděli jsme jakých záchytných bodů se chytit, ale cestu mezi nimi jsme neznali.
Najít všechny tyto poznámky pro nás bylo jako vykopat poklad. Můžeme čerpat ze scén a poznámek, které nebyly nikdy zveřejněny. Zvláště pak teď, když máme k dispozici nástin děje k poslednímu dílu Duny, který Frank Herbert zamýšlel napsat a v němž těsně spojuje dohromady první díl s posledním a upravuje spoustu menších nesrovnalostí.
Plánujete s Brianem společnou práci na dokončení Duny 7?
Určité plány máme, ale ještě nevykrystalizovaly. K dispozici máme poznámky a plány na možná deset dalších knih. V jakém pořadí je napíšeme či zda je vůbec napíšeme všechny – to bude záviset na tom, jak se děj bude ubírat v jednotlivých knihách. Služebnický Džihád bude ale nejpravděpodobněji další na řadě.
Sepsáním této originální trilogie předeher doufáme, že opět vzbudíme zájem o všechny předchozí knihy Franka Herberta. Je ještě taková spousta věcí, které potřebujeme začlenit do časového rámce Služebnického Džihádu – věcí, které jsou svázány s Dunou 7.
Stejně jako Frank Herbert i my vidíme věci dlouhodobě. Protože tohle vše dohromady je jedna velká sága, neškodilo by nám trochu o tom zapřemýšlet.
Co myslíte, jak budou čtenáři na novou knihu reagovat?
Čtenáři se budou muset rozhodnout. Myslíme si, že někteří určítě budou skeptičtí vůči tomu, jak se vypořádáme s tak velkým soustem, ale pokud jde o mě a Briana, tak jsme schopni to spolknout. Jsem nadšený díky příležitosti psát knihu o mém oblíbeném sci-fi světě. Doufám, že budu schopen zůstat na píscích Duny o něco déle.
Zdroj