Fremeni (cz) a Soubor:Duna84 dvd fr1998 menu4.jpg: Porovnání stránek

Z Herbert's dune
(Rozdíly mezi stránkami)
>Historik
m (Stránka Fremeni přemístěna na stránku Fremeni (cz): Je mi ľúto vymazať takú dobrú prácu...)
 
>Historik
 
Řádek 1: Řádek 1:
Fremeni jsou potomci tzv. Zensunnitských poutníků, což byli stoupenci odpadlické sekty, která se odvrátila od učení Maomeda někdy v roce 1381 [[Imperiální letopočet|Před Gildou]]. Zensunnitské náboženství klade důraz na mystičnost a návrat k „cestám otců“. Jejich prvním doloženým vůdcem byl Ali Ben Ohaši, který byl údajně pod velkým vlivem své druhé manželky Nisai. První zmínky o těchto poutnících pocházejí z planety Poritrin, kde žili pohodlným způsobem života a byli ideálním cílem pro různé dobyvatele, od Imperiálních [[Sardaukaři]]ů (oficiálních vojáků Impéria) až po výpravy vojenských dobrodruhů. Na Poritrinu, ale žili pouze přechodně, neboť tato planety byla jen jednou ze zastávek v jejich putování. Z Poritrinu byli vyhnáni a násilně vláčeni po tisíce let různými světy [[Impérium|Impéria]] a byli považováni za spodinu.
[[Kategorie:Duna Davida Lyncha]]
 
I tak si ale uchovali své náboženství. Jen jeho část se dostala pod značný vliv [[Bene Gesserit|Bene Gesseritské duchovní školy]]. Díky tomuto vlivu vznikly tituly [[Ctihodná matka]] (šamanka kmene) a sajadína (následovnice Ctihodné matky). Obě funkce mohli zastávat pouze ženy. Na planetě Rossak objevila jedna za sajadín drogu, která vyvolávala „vnitřní hlasy“ (nejspíše přeludy a halucinace vyvolané drogovým opojením). Drogu poté používali [[Ctihodná matka|Ctihodné matky]] při svých obřadech a „vnitřní hlasy“ velmi ovlivňovali rozhodování náčelníků zensunnitských kmenů.
 
Později našli poutníci útočiště na pouštní planetě [[Arrakis]] (zde se z nich vyvinuli fremeni a založili mnoho skalních sídlišť – síčů), o které se tehdy v [[Impérium|Impériu]] uvažovalo pouze jako o zvláštním pouštím světě bez jakéhokoliv významu. Až později objevili imperiální kolonizátoři zvláštní účinky tamní rostliny, [[melanž]]e (prodlužování života) a planeta se stala nejcennějším majetkem [[Imperátor]]a. Dříve melanž ale objevili fremeni...
 
[[Ctihodná matka|Ctihodné matky]] fremenů poznali v [[melanž]]i drogu silnějí než látku z Rossaku a používali ji ke svým rituálům. Fremeni našli i zvláštní živočišný druh obývající pouze Arrakis – obří [[písečný červ|písečné červy]]. Ten se stal jejich hlavním bohem a fremeni se ho naučili používat jako dopravní prostředek. Vývojové stádium písečného červa, tzv. [[písečný pstruh|písečného pstruha]] (po jeho proměně v červa) využívali k získávání Vody života (žluč červa), nejsilnějšího jedu a zároveň drogy, jaký znali. [[Ctihodná matka|Ctihodné matky]] dokázali přeměnit Vodu života ze smrtícího jedu na velmi silnou drogu, po jejímž požití upadali fremeni do sexuálních orgií. Byly známi i případy obětování lidských obětí písečnému červu (Shai-Huludovi, stařešinovi pouště)
Na [[Arrakis]] se fremeni dostali pod větší vliv [[Bene Gesserit]]u, jehož misionářské snahy zde slivili úspěch. Podařilo se jim mezi fremenské obyvatelstvo dostat Legendu o [[Lisán al' Gharib|Lisánu al' Gharibovi]], spasiteli, který vyvede fremeny do ráje. Samozřejmě, původně měla legenda sloužit jen pro potřeby [[Bene Gesserit|Sesterstva]].
 
Fremeni se vždy snažili vypudit Imperiální kolonizátory ze „své“ planety (například [[Harkonnenové|Harkonneny]]). Ale za během krátké vlády rodu [[Atreidové|Atreidů]] (10191 [[Imperiální letopočet|G.]]) se jejich přístup změnil. Malé fremenské oddíly údajně bojovali při útoku [[Harkonnenové|Harkonnenů]] na [[Arrakis]] na straně tehdejšího atreidského vévody Leta Atreida. [[Harkonnenové]] ale zvítězili, vévoda byl zabit a fremeni se stáhli zpět do pouště...
 
===Největší moc fremenů===
Nevrátili se ale sami. Do síče Tabr s fremenským oddílem dorazili i dva uprchlíci: Lady Jessica, konkubína Leta Atreida, a Paul Atreides, syn mrtvého vévody Leta Atreida. A právě Paul rozputal události, které vedly k tzv. Arrakiské revoluci. Během ní vznikl úderný oddíl speciálních jednotek, Fedajkinů (byli fanaticky oddaní Paulovi Atreidovi). Fremeny vedl Paul Atreides prohlášený za Lisána al' Ghariba. Fremeni v závěru revoluce (10193 G.) zvítězili v bitvě na Arrakénské planině nad [[Sardaukaři|sardaukarskými]] vojáky [[Imperátor]]a Shaddama IV. [[Corrinové|Corrina]].
 
Pak nastoupil Paul na [[Trůn Zlatého Lva]] jako Padišáh [[Imperátor]] Paul Atreides I. a stal se vládcem všech fremenů. Sídlo [[Imperátor]]a se přemístilo z [[Kaitan]]u na [[Arrakis]]. Během jeho vlády proběhl tzv. Fremenský džihád. Bojové jednotky fremenů útočily na zbytky staré Imperiální armády a dobívaly planetární systémy, které podřizovali vládě Paula Atreida I. Podle jednoho ze záznamů fremenská vojska zabila 61 miliard lidí, sterilizovali 90 planet, úplně demoralizovala 500 dalších planet a zničila stoupence asi 40 náboženství. Období fremenského vlivu ale zažilo velkou ránu roku 10205 G.
 
Toho roku odešel Imperátor Paul Atreides I. dobrovolně do pouště zemřít jako slepec (byl zraněn při spiknutí). Zanechal po sobě dvě děti. Dceru Ghanimu a syna [[Leto Atreides II.|Leta Atreida II]], kteří se narodili den před jeho odchodem do pouště. Jejich matka, fremenka Chani zemřela při porodu. Fremenské kmeny přísahali regentce Alii Atreidové, Paulově sestře, že budou obě děti chránit a vychovají z nich řádně fremeny.
 
Během despotické vlády regentky Alie se některé fremenské kmeny odvážili k povstání a došlo i k několika srážkám s Imperiální, neboli atreidskou armádou. Alie Atreidová se snažila zmenšit moc Fedajkinů a tak dala většinu z nich přeložit na posádky na vzdálených planetách.  Až v roce 10214 byla Alie svržena a na trůn nastoupil devítiletý Paulův syn [[Leto Atreides II]]. (Během vlády Paula Atreida a na začátku vlády Leta II. Atreida dosáhli fremeni svého rozmachu. Poté se jejich moc, za přispění Leta II. už jen zmenšovala)
 
===Nezastavitelný úpadek===
 
Po převzetí začal [[Leto atreides II.|Leto II.]] organizovat novou armádní složku. Spojením výcviku Fedajkinů a Sardaukarů vznikly oddíly [[Rybí Mluvčí|Rybích Mluvčí[[ (byli tvořeny ženskými příslušnicemi), které později úplně nahradili celou imperiální armádu. Nutno podotknout, že [[Leto atreides II.|Leto II.]], který byl nazýván [[Leto Atreides II.|Božský Imperátor]] nebo [[Leto Atreides II.|Tyran]], měl času dost, neboť žil v symbióze s písečným červem a tak vládl přes 3500 let.
 
Během vlády [[Leto Atreides II.|Božského Imperátora]] se [[Arrakis]] působením ekologické transformace změnila na zelenou planetu plnou vody. [[Melanž]] zmizela a jediné sklady [[Leto Atreides II.|Leto II.]], který tak ovládal [[Vesmírná Gilda|Gildu[[ a tím moc v celém [[Impérium|Impériu]]. Potomci fremenů žili v pohodlných vesnicích a vyvinuli se v tzv. Muzejní fremeny. Ti byli pouze turistickou atrakcí, protože napodobovali rituály svých předků a neměli žádné funkce v Imperiální armádě. Stále ale museli naslouchat příkazům [[Leto Atreides II.|Leta II.]] a bez jeho svolení například nesměli vycházet ze svých vesnicí do okolních měst.
 
Vláda [[Leto Atreides II.|Božského Imperátora]] postupně přešla v absolutistický systém. Leto II. zrušil [[Landsraad]] a jen málo [[velkorod|velkorodů]] přežilo jeho vládu.
 
Leto II. byl zabit spiknutím a na trůn už nenastoupil žádný vládce. Jeho smrtí vymřel rod [[Atreidové|Atreidů]] po meči, ale zbývala ještě dcera potomka Ghanimy. Ta měla děti a ti se rozšířili do celého vesmíru. [[Impérium]] se oficiálně rozpadlo, ale vazby mezi frakcemi stále existovali. [[Landsraad]] byl znovu svolán, ale už neměl téměř žádnou moc. [[Rybí Mluvčí|Rybí mluvčí]] se vzdali svých nároků a věnovali se svým rituálům na vzývání ducha mrtvého Leta II. [[Bene Gesserit]] sestavil armádu a získal velkou moc, stejně jako [[Vesmírná Gilda]], [[Iks]] a [[Bene Tleilax]]. Planeta [[Arrakis]] se postupem času změnila zpět na pouštní planetu a poskytovala opět [[melanž]]. Byla ale jen druhořadým zdrojem, protože [[Bene Tleilax|Bene Tleilaxu]] se podařilo vyrobit umělou náhražku a [[Arrakis]] nebyla již tak důležitá.
 
Pro další příběh je nutno říci něco o Rozptylu. Po smrti Leta II. nebyli lidé schopni zorganizovat další výrobu, aby uživila obyvatele bývalého [[Impérium|Impéria]]. Proto velké masy lidí odcházeli do neznámého vesmíru, odkud se po několika stoletích začali vracet. Jednou frakcí, která se vrátila, byli i [[Ctěné Matre]].
 
===Zničení fremenů===
 
[[Ctěné Matre]] po svém příchodu začali bojovat s [[Bene Gesserit]]em o celkovou dominanci. [[Arrakis]] byla oficiálně v držení kněží [[Leto Atreides II.|Rozděleného Boha]] (víra v převtělení Leta II.), což byli potomci fremenů, ale jistý vliv zde měl i [[Bene Gesserit]]. Později zde umístil i své vojenské síly. Z tohoto důvodu [[Ctěné Matre]] atomovými zbraněmi celou planetu Arrakis zničili natolik, že z ní zbyla jen koule popelu a roztaveného kamene. Tím zanikla i většina církve Rozděleného Boha a drtivá část jejích kněží, potomků fremenů. Spolu s nimi zahynul na [[Arrakis]] i jeden z [[Atreidové|Atreidů]], Nejvyšší bašár [[Bene Gesserit]]u Miles Teg. Zničení Arrakis je považováno za zničení fremenského národa.
 
[[Kategorie: Národy]]

Verze z 2. 3. 2008, 12:36