Brian Herbert - rozhovor (7/1999)

Z Herbert's dune
Verze z 30. 9. 2007, 13:58, kterou vytvořil >Historik (New page: ''Rozhovor s Brianom Herbertom je prevzatý zo stránky [http://www.space.com/sciencefiction/herbert.html www.space.com]. Bol uverejnený 31.7.1999, text z anglického jazyka prelo...)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Rozhovor s Brianom Herbertom je prevzatý zo stránky www.space.com. Bol uverejnený 31.7.1999, text z anglického jazyka preložil Jester.
Brian Herbert a Kevin J. Anderson (8/2000). Zdroj: www.dunenovels.com

Brian Herbert je synem Franka Herberta a je rovněž spisovatelem. Jeho práce obsahuje dvě humorné sbírky - Incredible Insurance Claims a Classic Comebacks - a několik novel, mezi nimiž jsou Sidney’s Comet, The Garbage Chronicles a Man of Two Worlds, které napsal ve spolupráci se svým otcem. Brian Herbert rovněž napsal obsáhlý životopis Franka Herberta nazvaný Dreamer of Dune.

Michele RosenJak velká část předeher je založena na otcových poznámkách?

Je to takový mix. Neměli jsme určeno jak postupovat. Vše, co jsme měli, byly pouze vodítka. Našli jsme pár poznámek ke scénám prvního setkání Jessiky a Leta, které jsme do děje začlenili. Také jsme měli dodatek k Duně, který je poměrně obsáhlý.

Proč si myslíte, že Váš otec uložil poznámky (k Duně 7) do bezpečnostní schránky a nikomu o tom neřekl?

Byl jenom opatrný. Říkal jsem tátovi, aby si na svoje manuskripty dával pozor. Vždy jsem mu řekl, aby si udělal záložní kopii a uložil ji do protipožárního sejfu.

Plánujete s Kevinem práci na Duně 7?

Možná po této trilogii napíšeme ještě jeden román asi o Paulově mládí. Pak se vrátíme ke Služebnickému Džihádu a vše pak zakončíme velkolepým koncem.

Jak vlastně Váš otec přišel na to, že bude psát o Duně?

V padesátých letech otec vydal román The Dragon in the Sea (který byl později znovuvydán jako Under Pressure a pak znovu jako 21st Century Sub). Kromě této novely a několika krátkých příběhů v padesátých letech nezaznamenal moc úspěchů. Zamýšlel napsat článek o Florence v Oregonu, kde jsou úžasné duny. V tu dobu se tam chystal experiment, ve kterém chtěli na duny vysázet trávy, aby se písek nešířil na dálnici. Ten článek se měl jmenovat „Zastavili pohybující se písek“. V malém letadle letícím nad těmito dunami zjevila se mu vize spasitelského vůdce, stejného jako je Lawrence z Arábie a začal si dělat poznámky. Velice brzy zjistil, že má něco co je příliš rozsáhlé na článek do časopisu. Celkem mu zabralo pět let (1958 – 1963) než napsal Dunu.
Více než 20 nakladatelství knihu odmítlo. Jeden nakladatel řekl: „Možná dělám největší chybu své kariéry, když odmítám tento román vydat.“